Fotografia kulinarna: 4 wskazówki jak ulepszyć swoją fotografię kulinarną

Fotografia kulinarna przeszła długą drogę. Nie jesteśmy już ograniczeni do ujęć kawałka rostbefu na talerzu z dodatkiem zieleniny i ćwiartek ziemniaczanych z boku. Zamiast tego fotografia żywności jest teraz formą sztuki, która może sprawić, że nawet najbardziej nieapetyczny posiłek będzie wyglądał apetycznie. Dodanie atrakcyjności wizualnej do zwykłego jedzenia to świetny sposób na zdobycie większej liczby […]
fotografia kulinarna

Autor / Jan Vasil

Data / 09.06.2022

Fotografia kulinarna przeszła długą drogę. Nie jesteśmy już ograniczeni do ujęć kawałka rostbefu na talerzu z dodatkiem zieleniny i ćwiartek ziemniaczanych z boku. Zamiast tego fotografia żywności jest teraz formą sztuki, która może sprawić, że nawet najbardziej nieapetyczny posiłek będzie wyglądał apetycznie.

Dodanie atrakcyjności wizualnej do zwykłego jedzenia to świetny sposób na zdobycie większej liczby obserwujących w mediach społecznościowych. W rzeczywistości jest to idealny sposób na pokazanie swoich umiejętności kulinarnych bez potrzeby korzystania z filmów instruktażowych lub wpisów na blogu.

Rzućmy okiem na kilka prostych wskazówek dotyczących robienia zdjęć następnego posiłku, aby wyglądał tak dobrze, jak smakuje.

Wykorzystaj naturalne światło na swoją korzyść.

Najlepsza fotografia kulinarna zaczyna się od naturalnego światła. Jeśli masz okno w kuchni lub jadalni, masz szczęście.

Jeśli nie, będziesz musiał zainwestować w sztuczne światło. Naturalne światło nadaje potrawom ciepły blask, szczególnie światło słoneczne.

Kiedy nagrywasz swoje danie, umieść je w pobliżu okna oświetlonego słońcem. Jeśli jesteś w środku, spróbuj podeprzeć okno zasłoną i umieścić jedzenie w pobliżu otworu.

Wskazówka PRO: Staraj się umieszczać jedzenie tak, aby światło padło z lewej strony. Dzięki temu dla oka będzie wyglądać bardziej naturalnie.
fotografia kulinarna

Wybierz odpowiednie narzędzia

Aby uzyskać najlepsze ujęcie, potrzebujesz odpowiednich narzędzi.

Oto krótka lista niezbędnych fotografii:

Oświetlenie

Jak wspomniano powyżej, do fotografii kulinarnej najlepsze jest naturalne światło. Jeśli jednak nie masz dużo światła słonecznego, wystarczy sztuczne światło. Kupując sztuczne światło masz 2 opcje: możesz kupić softbox ze światłem stale włączonym lub kupić lampy błyskowe.

Pierwsza opcja jest dobra na początek, ale jeśli chcesz dodać więcej szczegółów, będziesz potrzebować mocniejszych świateł, takich jak stroboskopy.

Niektórzy fotografują w lightboxach (tych, które są wykorzystywane do fotografii produktowej), ale mają jeden zasadniczy problem. Ponieważ są małe, nie pozwolą Ci stworzyć głębi ani odpowiednio wystylizować jedzenia za pomocą rekwizytów.

Wskazówka PRO: nie skupiaj się tylko na światłach, ale spróbuj też zastosować cienie.

Statyw

Jeśli chcesz robić zdjęcia żywności w powiększeniu i niewiarygodnie szczegółowe, statyw będzie Twoim najlepszym przyjacielem.

Umożliwi to ustawienie czasu otwarcia migawki na najwolniejsze możliwe ustawienie bez powodowania rozmytego bałaganu.

Wskazówka PRO: Dobry statyw powinien być stabilny i mieć możliwość ustawienia aparatu od góry do dołu. Jak dobrze zgadłeś, jest to bardzo ważne, gdy chcesz strzelać z góry.

Aparat fotograficzny

Twój smartfon będzie działał dobrze, ale jeśli chcesz przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom, pomoże Ci lustrzanka cyfrowa lub bezlusterkowiec.

Zaczynałem od lustrzanki cyfrowej Canon i dowiedziałem się o niej wszystkiego. Kiedy już oswoiłem się z ustawieniami, zdjęcia zaczęły wyglądać lepiej.

Wskazówka PRO: Jeśli chcesz przenieść fotografię jedzenia na poważny poziom, zainwestuj w aparat bezlusterkowy. Wyższa rozdzielczość i nowa technologia obiektywów pozwolą Ci tworzyć wspaniałe zdjęcia jedzenia z niesamowitymi szczegółami.

Obiektyw

O ile nie używasz jednego z tych specjalnych aparatów z obiektywem typu rybie oko, wystarczy zwykły obiektyw.

Moim pierwszym obiektywem był zestaw 18-55 z mojego aparatu. To wystarczyło na kilka pierwszych zdjęć, ale bardzo szybko zainwestowałem w obiektyw 50mm. To pozwoliło mi stworzyć zdjęcia jedzenia z efektem bokeh.

Ponadto, kiedy zacząłem robić bardzo szczegółowe zdjęcia żywności dla e-commerce, zainwestowałem w obiektyw makro 100 mm. To był przełom w grze, który pozwolił mi robić bardzo szczegółowe zdjęcia jedzenia, takie jak to z mojego bloga kulinarnego. Samo to zdjęcie przynosi mi około 100 tys. wyświetleń na stronie Pinterest.

Wszystkie pokazane poniżej zdjęcia zostały wykonane przy użyciu obiektywu makro 100mm.

Wskazówka PRO: Jeśli nie jesteś pewien, który obiektyw kupić, polecam po prostu wypróbować je wszystkie. Istnieje wiele sklepów internetowych lub fizycznych, w których można wypożyczyć obiektyw za pewne pieniądze. Możesz to przetestować i zobaczyć, czy ci się to podoba, czy nie.

Unikaj używania zbyt wielu kolorów na raz.

Kiedy stylizujesz swój talerz, twoim pierwszym odruchem może być nakładanie kolorów.

Oprzyj się jednak pokusie przesadzenia. Chociaż chcesz, aby Twoje danie wyróżniało się z tła, nie chcesz, aby wyglądało jak tęcza eksplodująca na Twoim talerzu.

Zamiast tego użyj dwóch do trzech kolorów dla większości potraw, a następnie użyj neutralnego koloru jako tła.

Wskazówka PRO: polecam podążanie za kołem kolorów. Im więcej dowiesz się o kolorach, tym łatwiej będzie Ci stylizować swój układ.

Nie zapomnij dołączyć rekwizytów

Najlepsze zdjęcia kulinarne nie skupiają się tylko na jedzeniu.

Podczas gdy kieliszek burgera jest świetny, co powiesz na kieliszek burgera z frytkami i koktajlem mlecznym?

Rekwizyty to świetny sposób, aby dodać trochę więcej do swojego zdjęcia. Umieszczanie na zdjęciach prawdziwych widelców i łyżek jest w porządku, ale wyglądają na tanie i nieatrakcyjne. Dlaczego nie spróbować użyć drewnianych łyżek lub łyżek z metalicznym połyskiem?

Nadadzą Twoim zdjęciom bardziej wyrafinowany i przyciągający wzrok wygląd.

Wskazówka PRO: Podczas sesji zdjęciowej spróbuj poeksperymentować ze wszystkimi rekwizytami, które masz. Nie ograniczaj się do używania tylko jednego. Wiesz, następne zdjęcie, które zrobisz, będzie najlepsze.

Wniosek

Dobre zdjęcie jedzenia jest warte tysiąca słów.

To doskonały sposób, aby zainteresować więcej osób swoim blogiem kulinarnym lub stroną w mediach społecznościowych. Aby uzyskać najlepsze ujęcia, potrzebujesz naturalnego światła, odpowiednich narzędzi i odrobiny kreatywności.

Upewnij się, że zawierasz rekwizyty i nie nakładaj zbyt wielu kolorów. Mając na uwadze te wskazówki, będziesz na dobrej drodze do robienia przepysznych zdjęć następnego posiłku.

Powiązane posty

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Pracuj z nami

Niech Twój następny projekt zostanie uchwycony przez Artisan Studio.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Artisan Studio. Stworzony przez The Digital Pug